МИСТЕЦЬКА ГАЛЕРЕЯ
АВАНГАРДУ І ТРАДИЦІЇ
GALL'ART

ПРАВДАВІРА:
Розмова з Кормиличем Віри Українських Аборигенів

Над столом п. Ольгерда Шилеги висить картина: Богоматір із Немовлям. В кабінеті - комп'ютери, безліч книг, сувоїв, репродукцій, картин. Приходять сповідники, діляться своїми турботами та радощами, думками і сумнівами. Час від часу дзвонить телефон. Іде звичайна організаційна робота. Панує стан щирості і взаєморозуміння. Кормилич Правдавіри любязно погодився дати відповіді на запитання, що ми й пропонуємо увазі читачів.

- Сва Ольгерде, що таке "Правдавіра"?

- Кожен народ має свою Віру. Мали її українці, які її ні від кого не взяли і нікому не позичали. Її сповідували усі народи.

Суть Правдавіри у вірі у відродження душі, віра в те, що добрими вчинками можна порятуватися від дальших перероджень, і віра в періодичну появу Навчителів, які зміцнюють Віру і Правду на землі.

Правда - це вогонь, полум'я, багаття, ватра.

Людина, наче вогонь, відроджується і помирає, і вічно існує у трьох стихіях - землі, воді і повітрі.

Багаття є вічним образом Буття.

Як уже казав, Правдавіру визнавали у давнині всі народи, чи то індоєвропейці, чи китайці, чи семіти, чи індіани, чи аборигени Австралії... Але тоді це був один народ, і були вони "січовиками" - вели рільництво та скотарство на благодатних землях України, зволожених талими водами відступаючого Льодовика (а тала вода , у порівнянні зі звичайною, зовсім інша за своєю структурою, вона - "жива вода"), і жили громадою в укріплених засіках (як ми тепер би назвали - "січах").

Ми знаємо і віримо, що основоположником Правдавіри є пророк ДажьБог, який був народжений дівою - січовичкою Тріслою. До пришестя ДажьБога на землю приходило двадцять три Віровчителі, а попередником ДажьБога був пророк Паршивий. Він заборонив жорстокі криваві жертви людей та тварин, не визнавав жерців, тому його ім'я стало для декого збірним іменем відступника. Паршивий заснував громаду "Безпутні", тобто позбавлених пут злоби, та проповідував чотири істини:

1. не вбий;

2. не вкради;

3. не звикай до світських насолод;

4. не бреши.

5. для досягнення спасіння передбачається повний аскетизм (перебування у стані "дужих", тобто йогів) і повне оголення під час ритуалу.

6. Але сам ДажьБог дав шостий принцип - повне духовне утримання для "дужих" виключно без насильства над власним тілом (без кастрації).

- Що вимагається від сповідника Правдавіри?

- 1) строга супружня вірність; 2) дотримання обітів (піст і не менше однієї доби в місяць жити як "дужі") і нестидливості тіла; 3) обмеження життєвих насолод: усе вміру! ; 4) підтримка громади, залучення содрузів та укладання таїнства супружжя у Правдавірі.

Кожен ватрій вважає, що життя складається з різних стадій існування його тілесної оболонки, і він повинен розумно задовільняти потреби тіла відповідно до кожної стадії.

Шлюб обов'язковий для всіх, крім аскетів. Він є священним тільки у Правдавірі. Повторні шлюби можливі тільки внаслідок смерті когось із подружжя чи його відходу від Віри.

Тільки після виконання всіх обов'язків сімейного життя, ватрій може пройти обряд посвячення у аскети.

Колись тіло померлого ватрія спалювалося на ватрі, а золу кидали у воду. На місці кремації насипався курган. Вважається, що ті, які поховані у землі, стають блуклим духом, бо душа не звільнюється від всіх оболонок одразу, як у вогні, а вони відмирають поступово протягом року.

Не спалювалися тіла дітей, вагітних, породіль і аскетів. У останніх пробивають череп, щоб полегшити вихід душі. Аскети не піддавалися кремації тому, що вони очистилися у вогні духовного знання.

- Які основні приписи Правдавіри?

- 1) Кожна людська душа огорнена у оболонку матеріальних частинок, яку екстрасенси звуть "карма", що прив'язують її до нечистих земних справ; Чому саме так? Про це довідуються тільки ті, хто звільнився від "карми".

2) Кожна людина повинна прагнути до звільнення від усієї цієї залежності і до досягнення досконалості душі, в якій вона здобуває чотири якості: безмежну віру, безмежне знання, безмежну силу і безмежне щастя;

3) Людина повинна тримати свою матеріальну оболонку під контролем свого духу, бо тільки після повного подолання її зв'язуючої сили душа досягає досконалості;

4) Людина може досягти досконалості тільки своїми власними зусиллями. Ніхто не може допомогти їй на цьому шляху. Кожен несе повну міру відповідальності за все, що чинить.

Основою віри є Правдавіра в існування двох категорій - ЖИВЕ і НЕ-ЖИВЕ, що перебувають у безперервній взаємодії, яка і породжує всі явища життя.

Людина може досягти того, що ця взаємодія припиняється і душа поступово звільниться від прагнень з боку того, що стосується не-живого, і досягне стану повної Волі і Спасіння. Цей стан звемо "мокошь". Для його досягнення ватрій повинен засвоїти ще сім приписів:

1. живе (дух);

2. не-живе (матерія);

3. проникнення матерії в душу;

4. зв'язування нею душі;

5. подолання душею цього проникнення;

6. звільнення від впливу матерії;

7. спасіння.

- Хто є Пророком Правдавіри?

-Пророків було багато. Останнім Пророком Правдавіри був Олесь Бердник. Ми свято бережемо його Заповіти. Перебуваючи протягом більше року в стані коми фізично, він перебував духовно у світі Ще Ненароджених. Їх він благісно наставляв. І ми очікуємо тепер незабаром народження кількох Просвітителів України, які визволять нас від духовної неволі.

Розмовляла Наталія Литвин


 

GALL'ART
Авторський проект Івана Пелипишака
та Олега Гуцуляка
2004